Microsoft rzucił rękawice

Sukcesy firmy Apple notowane od połowy lat 80. znacząco zmieniły układ sił na rynku informatycznym. Ogromnie zmieniły się także wyobrażenia konsumentów na temat tego, jak komputer wygląda i działa.

Ludzie oczekiwali odtąd prostoty obsługi, przejrzystego interfejsu oraz miłej dla oka grafiki wyświetlanej na monitorze. Firma Microsoft postanowiła wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom i stworzyła system operacyjny o sugestywnej nazwie Windows (Okna). Nazwa ta nawiązywała do układu interfejsu systemu, który od początku bazował na oknach dialogowych.

Ani nazwa, ani graficzny charakter systemu nie zmieniły się do dziś. Źródłem sukcesu Windowsa i jego istotną przewagą nad Mac OS była uniwersalność. System był objęty otwartą dystrybucją i można było go swobodnie instalować na dowolnym komputerze.

Oznaczało to, że Microsoft mógł oferować swój system oddzielnie jako samodzielny produkt, a nie sprzedawać go w pakiecie z komputerem jak czyni to Apple. Na początku trudno było wyrokować, jak skończy się ta polityka, ale z czasem zaczęła ona przynosić efekty.