Niezwykle ważne jest to, aby podczas projektowania dróg, chodników i ścieżek rowerowych, tak wszystko zaaranżować, aby jak najbardziej zadbać o bezpieczeństwo ludzi, którzy z tych miejsc będą mieli korzystać. To właśnie powoduje, że powinniśmy się dokładnie przyjrzeć rozwiązaniom, które możemy tutaj zastosować, tak aby mieć pewność, że wykorzystamy wszystkie dostępne rozwiązania. Jeśli są jakieś miejsca, w których pieszy kategorycznie nie może przekraczać drogi, to zawsze możemy wykorzystać wygrodzenia drogowe. Występują one w różnych rodzajach, bo możemy wybrać wygrodzenia drogowe, które będą w postaci ram z prętami, jak i takie, które będą miały łańcuchy. To, z czego ostatecznie skorzystamy, powinno przede wszystkim zależeć od miejsca, w którym chcemy zamontować tego typu elementy zabezpieczające.

Jak mogą prezentować się wygrodzenia drogowe?

Z jednej strony możemy mieć wygrodzenia drogowe, które będą sztywną ramą, a to oznacza, że ich pokonanie, choć nie niemożliwe, będzie trudniejsze do wykonania. Z drugiej strony możemy wybrać wygrodzenia drogowe, które będą miały między ramami specjalne łańcuchy, a te będą już łatwiejsze do sforsowania. Dlatego też, tam gdzie mamy do czynienia z dużym ruchem i dużymi prędkościami, powinniśmy zdecydować się na wygrodzenia drogowe złożone z ram. Wówczas będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że piesi będą chcieli przez nie przechodzić, bo będzie się to wiązało z koniecznością podjęcia większego wysiłku. To też będzie oznaczało, że takie wygrodzenia drogowe zapewnią im większe bezpieczeństwo.

Co więcej, są one bardzo wytrzymałe, a więc też, takie wygrodzenia drogowe, mogą ochronić pieszych, gdyby samochód wpadł w poślizg i miał wjechać na chodnik czy ścieżkę rowerową. Tak się nie stanie, bo segmentowe wygrodzenia drogowe go zatrzymają.

Mamy dokładnie określone jak powinny wyglądać wygrodzenia drogowe

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w tych kwestiach mamy wszystko bardzo dokładnie opisane i ustalone. To oznacza, że wystarczy poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się, w jakiej wielkości i w jakich kolorach muszą występować poszczególne wygrodzenia drogowe, tak aby właściwie spełniały swoje zadanie. Co niezwykle ważne to fakt, że tego typu wygrodzenia drogowe muszą być bardzo wytrzymałe, bo z jednej strony mają powstrzymywać pieszych przed niespodziewanym wtargnięciem na jezdnię, ale z drugiej strony mają też ich chronić, gdyby samochód zjechał z drogi i kierował się w stronę chodnika.

To też oznacza, że takie wygrodzenia drogowe nie tylko muszą mieć odpowiednie wymiary i kolory, ale również spełniać odpowiednie wymagania odnośnie swojej wytrzymałości. Tylko wówczas można mieć gwarancję, że pod każdym względem spełnią swoje zadanie. Koniecznie zobaczmy co jest nam tutaj oferowane i w jakich miejscach powinny się pojawić takie wygrodzenia drogowe. Z pewnością muszą być wszędzie tam, gdzie chodnik znajduje się blisko jezdni, na której odbywa się duży ruch samochodów i to przy sporej prędkości. Dodatkowo takie wygrodzenia drogowe mogą być montowane również w pobliżu skrzyżowań i przejść dla pieszych, tak abyśmy mieli pewność, że nikt niespodziewanie nie znajdzie się na drodze, co mogłoby prowadzić do poważnego wypadku.

Im lepiej rozmieszczone będą takie wygrodzenia drogowe, tym większa będzie szansa, że zmniejszymy ilość wypadków i zwiększymy bezpieczeństwo poszczególnych użytkowników drogi. Dodatkowo jeszcze musimy podkreślić, że takie wygrodzenia drogowe mogą występować w różnych typach, a to oznacza, że powinniśmy się zastanowić nad tym, który ich rodzaj najlepiej sprawdzi się w danym miejscu. Czasami wystarczy wybrać wygrodzenia drogowe łańcuchowe, innym razem niezbędne będą segmentowe.