Nie ważne czy planujemy wakacyjny wyjazd czy może rozważamy codzienny dojazd do pracy albo szkoły. Zawsze powinniśmy wybierać taki transport, który będzie dla nas najbardziej opłacalny. Nie tylko pod kątem finansowym, abyśmy mieli pewność, że wydamy na niego stosunkowo najmniej, ale również pod kątem czasu jaki będzie nam potrzebny na dotarcie z jednego puntu do drugiego, jak również patrząc na wygodę podróżowania. Może się okazać, że nie zawsze to, co wydaje się na pierwszy rzut oka najwygodniejsze, faktycznie takie jest.

Czasami może się okazać, że wybranie innego sposobu transportu będzie wygodniejsze i bardziej opłacalne.

Co na co dzień?

Jeśli zastanawiamy się, jaki transport będzie dla nas najwygodniejszy tak na co dzień, to może się okazać, że wcale nie musi to być samochód. Ciekawszą i korzystniejszą propozycją może się okazać transport publiczny. Może wówczas być tak, że będziemy ponosić znacznie mniejsze koszty korzystania z niego, niż w przypadku opłat ponoszonych za paliwo do naszego samochodu.

Nie mówiąc o tym, że przejazd pociągiem czy tramwajem, który ma swój wydzielony tor jazdy, może nam zabrać znacznie mniej czasu niż podróżowanie samochodem i stanie w korkach. Nawet transport autobusem może nam zabrać mniej czasu, zwłaszcza jeśli w naszym mieście są wydzielone specjalne pasy, którymi mogą się poruszać wyłącznie autobusy, co pozwala im na skuteczne uniknięcie korków. Warto tutaj wziąć pod uwagę nie tylko sam koszt przejazdu, ale również czas, który możemy zaoszczędzić, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z transportu publicznego.

Co z wakacjami?

Inaczej sprawa się przedstawia, jeśli jedziemy na wakacje.

Jeśli mamy do pokonania setki czy nawet tysiące kilometrów, to z pewnością najlepiej zrobimy, jeśli zdecydujemy się na samolot. Przy mniejszych odległościach warto rozważyć transport publiczny, jak i własny samochód. W tym pierwszym przypadku może nas to wynieść taniej, może być mniej męcząco bo nie będziemy musieli jechać w pełnym skupieniu przez kilka godzin, a jednocześnie będzie wygodnie. Jednak jeśli podróżujemy z małym dzieckiem, albo z jakiegoś powodu mamy sporą ilość bagażu, to możemy być pewni, że bardziej opłaci nam się transport samochodem, ponieważ będzie wygodniejszy.

Możliwości mamy sporo, czasami jednak jest tak, że jesteśmy skazani tylko na jeden rodzaj transportu, bo nie mamy innej możliwości. Jednak jeśli tylko mamy jakikolwiek wybór, powinniśmy rozważyć wszystkie plusy i minusy, aby mieć pewność, że podejmujemy tutaj odpowiednią decyzję, która będzie dla nas korzystna pod wieloma względami. Koniecznie zobaczmy jakie mamy możliwości, jaki transport jest nam oferowany, tak abyśmy mogli zdecydować, w jaki sposób chcemy podróżować podczas wakacji, ale również z jakiego transportu chcemy korzystać na co dzień. Czasami wyniki takiej analizy mogą nas mocno zaskoczyć i może się okazać, że jest zupełnie inaczej niż pierwotnie podejrzewaliśmy.