Narzędzie dla wojska i naukowców

Narzędzie dla wojska i naukowców

1 listopada 2018 Wyłącz przez Regina

Znane nam najstarsze komputery były początkowo w użyciu instytucji państwa. Użytek z nich robiły służby specjalne, rządy, armia, a także ośrodki badawcze i uniwersytety.

Choć możliwości były ograniczone, to stworzono pewne podstawy do rozwoju tego, co dziś jest informatycznym standardem. Tworzono pierwsze bazy danych i proste programy, które ułatwiły wiele czynności i wyręczały ludzi w tym, co dotąd należało robić ręcznie, z użyciem długopisu i kartki papieru.

Czas mijał, komputery zaczęły się zmniejszać, inżynierowie potrafili zamykać pod obudową podzespoły, które zapewniały szybsze działanie i skracały czas na wykonanie poszczególnych zadań. Najwięcej korzyści z tych zmian czerpało państwo i jego organa.

Dla wojska znacznie mniejsze i sprawniejsze komputery stanowiły znakomite udogodnienie. Przetwarzano i gromadzono dane wywiadowcze, efektywniej planowano działania bojowe.

Plusów było wiele. Z racji tego, że komputery były coraz mniejsze, można było w miarę swobodnie zwiększać ich ilość i dzielić zadania pomiędzy większą liczbę osób.