Mobilne systemy operacyjne

Nowoczesne telefony, czyli smart fony, oraz tablety wyposażone są w niezbędny do ich działania element – system operacyjny. Mobilny system operacyjny różni się od tradycyjnego, przeznaczonego na komputer. Jest przede wszystkim mniej wymagający pod względem zasobów.

Na rynku mamy wiele konkurencyjnych pozycji na urządzenia mobilne, jednak prym wiedzie tylko kilka firm ze swoimi produktami. System firmy Google – Android – najmocniejszy gracz na rynku, ten system posiada ponad 80% urządzeń mobilnych. Kolejne to: Windows Phone marki Microsoft, iOs od Apple’a, oraz Blackberry OS od Blackberry.

Każdy z wyżej wymienionych ma swoje zalety i wady, którego będziemy używać zależy od naszych preferencji, lub od producenta urządzenia jakie zakupimy. Systemy Blackberry OS jest dostępne tylko na urządzeniach firmy Blackberry, iOs możemy używać tylko na produktach firmy Apple. Jeśli wahamy się pomiędzy Androidem i mobilnym Windowsem, warto zwrócić uwagę na model urządzenia, które planujemy zakupić, bowiem producenci coraz częściej dają możliwość wyboru.

 .