Informatyka w bezpieczeństwie

Branża IT ma wkład w bezpieczeństwo publiczne – systemy wczesnego alarmowania policji, zaawansowany monitoring czy wreszcie systemy przewidywania i prognozowania sytuacji kryzysowych. Z całą pewnością możemy być dumni z osiągnięć tej branży. Coraz częściej jednak w związku z kolejnymi dokonaniami w branży informatycznej, specjaliści i zwykli obywatele pytają o kwestię prywatności. Zwłaszcza w związku z uzasadnionymi obawami o coraz powszechniejszą inwigilację obywateli.

Podsłuchy, szeroki monitoring, a także analiza ruchu w sieci stawia pod dużym znakiem naszą anonimowość i poczucie prywatności. Branża IT zarówno w Polsce, jak i na świecie nie jest w stanie zapewnić rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, które jednocześnie zagwarantuje nam prywatność, jak i wysoki poziom skuteczności w walce z przestępczością. Obecnie trwają prace nad kolejnymi projektami, które wzbudzają kontrowersje. Przykładem może być głośny projekt Indect, który ma za zadanie zabezpieczanie miejsc publicznych przed atakami terrorystycznymi.

Problem natury moralnej wzbudzają niektóre pomysły mające udoskonalić ten projekt, np. analiza ryzyka ataku przed daną osobę na podstawie mimiki jest twarzy i analizy ruchu. Na chwilę obecną plany te są jeszcze odległe, ale niewątpliwie specjaliści z zakresu IT pracują nad coraz bardziej zaawansowanymi technologiami, które zapewnią nam spokój na ulicach. Problemem może jednak okazać się fakt, iż w pewnym momencie bezpowrotnie stracimy naszą prywatność.

intersys.pl https://www.ifs.com/pl/