Dialog nie zna granic

Każdego dnia komunikujemy się z wieloma osobami, nie są to jednak tylko osoby z naszej rodziny, kręgu znajomych czy pracy. W wolnej chwili chętnie prowadzimy niezobowiązujące konwersacje w sieci z osobami nieznajomymi. Początkowo takimi miejscami były grupy dyskusyjne czy czaty.

Obecnie możliwości mamy znacznie więcej, gdyż każdego dnia powstaje mnóstwo for tematycznych, a także mamy okazję poznać kolejne osoby korzystające z tych samych portali społecznościowych. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie znamy języka naszego rozmówcy i nie jesteśmy w stanie się z nim płynnie komunikować? Korzystanie z tradycyjnego słownika jest niezwykle męczące i czasochłonne. Ponadto nawet korzystając ze słowników online, nie zawsze zyskamy pewność, że nasza wiadomość zostanie zrozumiana w taki sposób, jaki sobie życzyliśmy.

Czy istnieje jakieś rozwiązanie tego problemu? Powszechnie dostępne są coraz bardziej wydajne translatory, które działają w trybie rzeczywistym i umożliwiają natychmiastowe tłumaczenie naszych rozmów. Obecnie translatory te radzą sobie bardzo dobrze z wymową słów w poszczególnych językach. Czołowe firmy z branży informatycznej pracują nad projektem, który umożliwi tłumaczenie rozmów telefonicznych w trakcie ich trwania.

Same próby stworzenia tak wydajnego systemu tłumaczeń automatycznych pokazuje jak ogromny postęp dokonały osoby związane z lingwistyką komputerową. Dziedzina ta jest ściśle związana ze sztuczną inteligencją i można spodziewać się, że niebawem zostaniemy zaskoczeni kolejnym bardzo rewolucyjnym odkryciem w tej branży.