Bezpieczeństwo systemów operacyjnych

Ze względu na ogólną dostępność Internetu, zarówno domowe jak i firmowe komputery są narażone na coraz większą liczbę zagrożeń. Niestety nie ma sposobu na stu procentowe zabezpieczenie systemu. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo systemu to długofalowy proces – sposób postępowania, a nie gotowy produkt.

Na rynku jest wiele propozycji oprogramowania róznych firm, które może nam w tym pomóc, ale mimo wszystko należy być ostrożnym i mądrze wykorzystywać zasoby i możliwości komputera. Najczęstszym celem ataków są systemu firmy Microsoft. Windows uważany jest za najbardziej dziurawy system, najłatwiejszy do zainfekowania, z tego względu najwięcej wirusów powstaje na tą właśnie platformę.

Na systemy unixowe, czyli Linux’y, w porównaniu do Windowsa istnieje stosunkowo mało infekcji. Apple’owski iOs również jest pod tym względem bezpieczniejszy. Mimo to, każdy komputer bezmyślnie używany może zostać zainfekowany.

www.hocoma.pl

Pamiętajmy więc, że aby nasz sprzęt działał dobrze i służył nam jak najdłużej należy zastosować chociaż minimalne środki bezpieczeństwa.